### Scribe Post for Friday, June 9

We had one class for math on friday and everyone got to choose which units to review for the exams.

Nobody chose to review Matricies and Sequences. So we are to review these units: Design & Measurement, Statistics, Probability, Personal Finance, Vectors, and Periodic Functions.

Today we did a worksheet on design & measurement.

(b) PAINT COSTS: (show all work) (5 marks)

The walls are 8 feet high and the dimensions of the door are 30 inches by 78 inches. The walls require 2 coats of paint. The second coat will require 2/3 as much paint as the first coat. The area behind the tub and vanity do not need to be painted.

* Calculate the area of the walls to be painted.

Walls:

10 * 8 * 2 = 160 square ft

6 * 8 * 2 = 96 square ft

160 + 96 = 256 square ft

Area behind bath tub: 2 * 2.5 * 2 + (6*2) = 22 square ft

Area behind sink vanity: 3 * 3 = 9 square ft

Door: 2.5 * 6.5 = 16.25 square ft

Total: 22 + 9 + 16.25 = 47.25 square ft

Area to be painted: 256 - 47.25 = 208.75 square ft

A 4L can of paint covers 120 square ft at a cost of $42.99. A one litre can of paint covers 30 square ft at a cost of $14.99.

* What combination of cans of paint do you need to buy in order to minimize the coast? What is your final cost?

With both coats of paint: 208.75 * 1(2/3) = 347.92 square ft

347.92 / 30 square ft = 11.59 L or 12 L

Cheapes combination of cans:

Three 4L cans

3 * $42.99 = $128.97

(c) BASEBOARD COSTS: (show all work) (2 marks)

The baseboards are sold in 8-foot lengths at a cost of $5.36 each. Determine the number of 8-foot baseboards needed and calculate the total cost of the baseboards. State any assumptions you have made.

Assumption: Baseboards are around the tub and vanity

6 ft + 7.5 ft + 7.5 ft + 3.5 ft + 4 ft = 28.5 ft

Cost: 28.5 / 8 = 3.56 lengths --> 4 lengths * $5.36 = $21.44

OR

Assumption: No baseboard in front of the tub or vanity

7.5 ft + 4.5 ft + 3.5 ft = 15.5 ft / 8 = 2 lengths

2 * $5.36 = 10.72 + 0.75 + 0.75 = $12.22

(d) BUDGET:

You have a $300.00 budget for the entire bathroom project. How much money will you have left for the floor covering after you have considered the paint, baseboards, GST and PST?

Paint: $128.97

Baseboards: $21.44

SUB-TOTAL: 128.97 + 21.44 = $150.41 * 1.14 = $171.47

Amount left for flooring: $300.00 - $171.47 = $128.53

That was all the work we did and the NEXT SCRIBE is...

STEPH

Nobody chose to review Matricies and Sequences. So we are to review these units: Design & Measurement, Statistics, Probability, Personal Finance, Vectors, and Periodic Functions.

Today we did a worksheet on design & measurement.

(a) COST OF FLOOR COVERING: (show all work.) (1 mark)

Vinyl flooring is sold in 6-foot widths. The area under the tub will not be covered and the flooring is to be installed in one piece. What length of flooring do you need to buy?

10 - 2.5 = 7.5 ft

(b) PAINT COSTS: (show all work) (5 marks)

The walls are 8 feet high and the dimensions of the door are 30 inches by 78 inches. The walls require 2 coats of paint. The second coat will require 2/3 as much paint as the first coat. The area behind the tub and vanity do not need to be painted.

* Calculate the area of the walls to be painted.

Walls:

10 * 8 * 2 = 160 square ft

6 * 8 * 2 = 96 square ft

160 + 96 = 256 square ft

Area behind bath tub: 2 * 2.5 * 2 + (6*2) = 22 square ft

Area behind sink vanity: 3 * 3 = 9 square ft

Door: 2.5 * 6.5 = 16.25 square ft

Total: 22 + 9 + 16.25 = 47.25 square ft

Area to be painted: 256 - 47.25 = 208.75 square ft

A 4L can of paint covers 120 square ft at a cost of $42.99. A one litre can of paint covers 30 square ft at a cost of $14.99.

* What combination of cans of paint do you need to buy in order to minimize the coast? What is your final cost?

With both coats of paint: 208.75 * 1(2/3) = 347.92 square ft

347.92 / 30 square ft = 11.59 L or 12 L

Cheapes combination of cans:

Three 4L cans

3 * $42.99 = $128.97

(c) BASEBOARD COSTS: (show all work) (2 marks)

The baseboards are sold in 8-foot lengths at a cost of $5.36 each. Determine the number of 8-foot baseboards needed and calculate the total cost of the baseboards. State any assumptions you have made.

Assumption: Baseboards are around the tub and vanity

6 ft + 7.5 ft + 7.5 ft + 3.5 ft + 4 ft = 28.5 ft

Cost: 28.5 / 8 = 3.56 lengths --> 4 lengths * $5.36 = $21.44

OR

Assumption: No baseboard in front of the tub or vanity

7.5 ft + 4.5 ft + 3.5 ft = 15.5 ft / 8 = 2 lengths

2 * $5.36 = 10.72 + 0.75 + 0.75 = $12.22

(d) BUDGET:

You have a $300.00 budget for the entire bathroom project. How much money will you have left for the floor covering after you have considered the paint, baseboards, GST and PST?

Paint: $128.97

Baseboards: $21.44

SUB-TOTAL: 128.97 + 21.44 = $150.41 * 1.14 = $171.47

Amount left for flooring: $300.00 - $171.47 = $128.53

That was all the work we did and the NEXT SCRIBE is...

STEPH

## Post a Comment